CAM FİLMLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Kaliteli cam filmleri, renklendirme ve/veya metalleme işlemindeki yüksek teknoloji kullanımı sayesinde net ve berrak bir görünüm sunar.

Kaliteli cam filmleri solarmetre ölçümlerinde belli bir güneş performans datası sunar.(IR ve UV geçirgenlik) Bu datalardan IR tutma oranı filmin renk tonu ve metal içerik miktarı ile doğru orantıdadır, UV geçirgenliği ise tüm kaliteli cam filmlerinde en fazla yüzde 5 olur.

Söz konusu güneş performans dataları en az 5 yıl hiç değişmeksizin sürer. Bunu sağlayan da renklendirme ve metallemede kullanılan pigment ve metallerin tamamen inorganik bir yapıda olması, ileri teknolojili “deep dye” ve “chip dye” yöntemleri ile pigmentlerin; “vacuum evaporating” ve “sputtering” yöntemleri ile de metallerin polyester ile kenetlenmesidir. Filmin tipine ve bulunulan iklim şartlarına da bağlı olarak, bu süre sonunda kullanıcısı tarafından fark edilemeyen ve gözle de anlaşılamayan en fazla yüzde 5’lik bir performans düşüklüğü ve/veya hafif bir renk açılması başlangıcı bahsi geçen dayanıklılık süresini sona erdirir. Bu süre laboratuvar ortamında gözlemlenerek üreticisi tarafından verilen dayanıklılık süresidir.Testler  Orta Avrupa iklim şartları ve dikey uygulama baz alınarak gerçekleştirilir.

Kaliteli cam filmileri yapışkanı filmin cama tutunması için yeterli yoğunluktadır; üretiminde kullanılan tüm kimyasallar, üretim metodu ve diğer dataları ile birlikte Avrupa Birliği REACH standartlarına tamamen uyumludur. Kalitesiz cam filmleri ise ekonomik sınıf şeffaf polyestere uygulanan renkli yapışkan veya renkli laminasyon ile üretilir. Bu tip renklendirmelerde renk son derece dayanıksız olup, tiner veya alkol yardımı ile çıkartılabilir. Güneş ışığı ile kısa sürede morlaşır. Uygulama esnasında bile renk kaybı gözlemlenebilir. Kanserojen içeren materyal yapısına ve yapışkanına sahiptir.

Kaliteli cam filmleri 2H sertliğinde bir laminasyona sahip olup kolayca çizilmez .Ancak tüm cam filmi laminasyonları cama göre daha yumuşak olduğundan çizilmemeleri için daha nazik ve dikkatlice temizlenmelidir.

“Ömür boyu garanti” ifadesi ise ancak “satıcı/uygulayıcı” tarafından son tüketiciye verilebilen bir taahhüttür.

Kaliteli cam filmleri, düzenli olarak eşit kalite standartlarında üretiliyor olup, son kontrolleri   yapıldıktan sonra ürünün arkasında durabilecek her türlü bilgi ve yeterliliğe sahip satış kanallarınca tüketicisiyle buluşturulur. Günümüzde bu durumun aksine bazı önemli dünya markalarının kalite kontrolden geçemeyen üretimlerini çöpe atmaktansa çok cüzi fiyatlara belli aracılara devretme yolu ile maalesef ülkemizin de dahil olduğu ülkelere girmesine göz yumarak başından attığı, gözle görülerek anlaşılabilen veya anlaşılamayan birçok defoya sahip farklı tipte cam filmleri piyasadadır. Oldukça uygun fiyatları ve taşıdıkları bilindik markaların algısı ile sıklıkla tercih ediliyor olsalar da, kısa ve orta vadede ortaya çıkabilecek çeşitli sorunlar uygulayıcılarını daha fazla sorumluluk duygusuna, kullanıcıları ise ürünün dağıtım kanallarını da sorgulamaya sevk etmelidir.